W sezonie artystycznym 2002/2003 r. postanowiliśmy zorganizować festiwal kabaretowy, pod hasłem „Zostań Gwiazdą Kabaretu”. Miał to być pierwszy krok do kontaktu Bohdana Smolenia z młodymi kabaretami, z korzyścią dla obu stron. Zaczęliśmy w restauracji „Pod pretekstem” i pod pretekstem kabaretu przetrwaliśmy tam rok. Obok „Pod pretekstem” powstała O.B.O.R.A.
Przenieśliśmy się na Stary Rynek do restauracji „SIUX”, a potem w sezonie 2005/2006 zagościliśmy na dłużej w Scenie na Piętrze Estrady Poznańskiej. Tu właśnie zaczynał legendarny „TEY”, w którym jeszcze nie było Bohdana Smolenia. Żeby tę działalność zarejestrować, „po długich, całonocnych dyskusjach” doszliśmy do wniosku, Krzysztof Deszczyński piszący te słowa i Bohdan Smoleń,
że założymy stowarzyszenie pod taką samą nazwą jak festiwal. I stało się. Sąd Rejonowy w Poznaniu zarejestrował w dniu 02 listopada 2005 roku Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, które
w dalszym ciągu organizowało festiwal, który od śmierci Bohdana Smolenia nosi Jego imię – historia festiwalu w zakładce „Festiwal Smolenia – Historia”.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez punkt 7 statutu, tj. „Prowadzenie kreacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych, w formie kabaretowych, plastycznych, tanecznych, muzycznych zdarzeń, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym”.

Nasze wyróżniające się wydarzenia to:

Centrum Warte Poznania - Dziecko potrafi

Wygrana Krzysztofa Deszczyńskiego w konkursie organizowanym przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania w celu uatrakcyjnienia przestrzeni miasta poprzez kulturę, pod nazwą „CENTRUM WARTE POZNANIA”, projektem kreacji artystycznych dla dzieci pt. „Dziecko potrafi” oraz biwak rekonstrukcyjny, które były realizowane na Placu Wolności w Poznaniu w dwa weekendy 20-21 i 27-28 października 2012

(link do artykułu w Głosie Wielkopolskim - kliknij w obrazek)

Dziecko potrafi - Barnen Kan

Kreacje artystyczne dla dzieci pt. „Dziecko potrafi – Barnen Kan” w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w szwedzkim mieście Umeå, w dniach 12-13 września 2014 r. pod hasłem „TRADYCJA”.

Zadanie było współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań i Miasto Umeå.

reportaż Leny Bojanowskiej pt. „Dziecko potrafi”. Reportaż jest relacją z warsztatów artystycznych dla polskich i szwedzkich dzieci, jakie odbyły się w szwedzkim mieście Umea – Europejskiej Stolicy Kultury 2014. (kliknij w obrazek)
 
Hasłem warsztatów była tradycja. Kreacje artystyczne dla dzieci prowadzone były przez polskich plastyków, muzyków, aktorów i tancerzy ludowych. Warsztaty podzielone były na 4 panele tematyczne, dotyczące dźwięku, koloru, ruchu i smaku.
(link do artykułu w Głosie Wielkopolskim - kliknij w obrazek)

Wakacyjna Akademia Sztuki - Dziecko na drodze

Cykl kreacji artystycznych dla dzieci i młodzieży pt. „Wakacyjna Akademia Sztuki – Dziecko na drodze”, który był realizowany w czasie letnich wakacji w latach 2015, 2016 i 2017 w wielkopolskich miejscowościach: Pniewy, Lwówek, Sieraków, Rakoniewice, Miłosław, Czerniejewo, Kołaczkowo, Zakrzewo, Kościan, Krzywiń, Czempiń, Opalenica, Piła, Gowarzewo, Ryczywół, Nowy Tomyśl, Kostrzyn, Damasławek, Suchy Las, Poznań.

Projekt był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Fundusz Prewencyjny PZU Życie SA.

link do artykułu Gminy Rakoniewice - kliknij w obrazek
link do artykułu Centrum Kultury Czempiń - kliknij w obrazek
link do artykułu - GOK Kołaczkowo - kliknij w obrazek
link do artykułu - Kościański Ośrodek Kultury - kliknij w obrazek

Wakacyjna Akademia Sztuki - Historia Polski na banknotach NBP

Cykl kreacji artystycznych dla dzieci i młodzieży pt. „Wakacyjna Akademia Sztuki – Historia Polski na banknotach NBP”, który był realizowany w czasie letnich wakacji w 2017 r. w wielkopolskich miejscowościach: Piła, Gowarzewo, Ryczywół, Nowy Tomyśl, Kostrzyn, Damasławek, Suchy Las, Poznań.

Projekt był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

I ty możesz zostać artystą

DOBRZYCA 2018

Sześciodniowe warsztaty artystyczne dla osób z niepełnosprawnościami, zakończone koncertem finałowym z udziałem Haliny Benedyk i Aleksandra Maliszewskiego, pt. „I Ty możesz zostać artystą”, zrealizowane w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, w dniach 24-29 września 2018 r.

Projekt był współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego

link do reportażu w Radio Poznań - kliknij w obrazek