IX edycja Festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu" - sezon 2010/2011
I ELIMINACJA
2 listopada 2010 roku w Scenie na Piętrze, ul. Masztalarska 8 w Poznaniu, o godzinie 20:00 odbyła się pierwsza, inaugurująca eliminacja IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”. W konkursowych kategoriach: kabaret i zadanie aktorskie, zmierzyły się kabarety CZWARTA FALA i WEŹRZESZ. Gościem specjalnym wieczoru był JANUSZ RADEK w spektaklu „Królowa Nocy”Decyzją Publiczności w kategorii KABARET wygrał kabaret WEŹRZESZ, stosunkiem głosów 96 do 85. Tematem improwizacji w kategorii ZADANIE AKTORSKIE był „Poznań – miasto know how” i wg Publiczności lepiej wypadł w nim kabaret CZWARTA FALA (151 do 20 głosów), który przedstawił rozmowę Niemców o Poznaniu. Zaproszenie do finału w sierpniu, statuetke ufundowaną przez Prezydenta Misata Poznania, tort od Dobski Cafe oraz piwo LECH PILS do Skarżyska Kamiennej wywiózł kabaret WEŻRZESZ.
Kabaret Weźrzesz Grupa została założona w 2004 roku przez Jarka Pająka. Obecny skład to: Jarek Pająk, Aneta Kwapisz, Mikołaj Kwaśniak. Skecze Weźrzesz obfitują w dużą dawkę absurdu wmieszaną w zawiłe sytuacje życia codziennego. Niektóre z nich można potraktować jako poradniki, np. jak zachować się podczas przyłapania małżonki na zdradzie ze swoim własnym szefem? W repertuarze nie brakuje też numerów odchylonych od normy, można zobaczyć recepcjonistę o jedwabistym głosie dziewicy, czy „Człowieka Pampersa”. W komiczny świat spektaklu wciągają widza zaangażowanie i energia młodych aktorów. Ostatnie osiągnięcia kabaretu to: Nagroda Publiczności na XXXI Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry 2010, I miejsce Mały Ryjek 2009 w Rybniku, Finał PAKI 2009 w Krakowie.
Kabaret Czwarta Fala powstał w 2009 roku w Kielcach, po rozpadzie kabaretów Yamha i Pocisnę. Tworzy go trzech chłopaków Damian Lebieda, Mateusz Lewkowicz, Łukasz Książek. Kabaret Czwarta Fala ma już na swym koncie kilka zwycięstw, min. na Finale Kabaretowych Mistrzostw Świata 2010 w Warszawie, I Śląskim Przeglądzie Kabaretowym 2010 w Świętochłowicach, Konkursie Kabaretowym DOWCIPAKERY 2010 w Krakowie (Nagroda Gówna i Nagroda Publiczności), FAMA - eliminacje 2010 w Poznaniu (zwycięstwo oraz zaproszenie do udziału w 40. Famie).
JANUSZ RADEK „KRÓLOWA NOCY” Bohaterem tego niezwykłego muzycznego show jest Janusz Radek – wokalista i aktor – zdobywca Grand Prix, nagrody publiczności i nagrody dziennikarzy na XXIV Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław 2003. Laureat nagrody dziennikarzy podczas jubileuszowego KFPP Opole 2003, gość specjalny Festiwalu Sopot 2003. Uczestnik polskich eliminacji festiwalu Eurowizja 2004. Janusz Radek – piosenkarz obdarzony niezwykłym, zjawiskowym głosem, oprócz klasycznego męskiego repertuaru, brawurowo wykonuje też piosenki wymagające kobiecej skali głosu. Janusz Radek jest gwiazdą musicali: Jesus Christ Superstar w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Sen nocy letniej w Teatrze Muzycznym w Gdyni czy Opowieści Jedenastu Katów w Teatrze Ludowym w Krakowie [za piosenkę Ja jestem wamp z tego ostatniego zdobył nagrody we Wrocławiu]. Reżyserem i autorem scenariusza jest Łukasz Czuj, kostium zaprojektował Michał Urban. Wokaliście towarzyszy grający na żywo zespół muzyczny w składzie: kontrabas, akordeon, skrzypce – pod kierownictwem Haliny Jarczyk (dyrektora artystycznego m.in. Nieszporów Ludźmierskich i innych projektów Jana Kantego Pawluśkiewicza).
W spektaklu występują:
Janusz Radek – Sandor Vessanyi
Halina Jarczyk – skrzypce
Jacek Hołubowski – akordeon
Grzegorz Piętak – kontrabas
„Królowa Nocy” – to zbudowana z songów opowieść o fascynacjach, zaskakujących przygodach i coraz to nowych wcieleniach – Sandora Vessanyi: ekscentrycznego badacza kobiecej natury, mężczyzny zafascynowanego postacią wampa, scenicznej divy czy szansonistki z kabaretu.
Całość opowiedziana jest w formie groteskowego cyrku muzycznego, w którym Janusz Radek za pomocą prostych znaków kostiumowo-scenograficznych przemienia się w coraz to inne osoby, korzystając ze swoich niezwykłych możliwości wokalnych i interpretacyjnych.
W scenariuszu znalazły się utwory z repertuaru Marleny Dietrich, Niny Hagen, Ute Lemper, Violetty Villas, Björk, Kory oraz angielskiej grupy The Tiger Lillies. Cały program jest niezwykle barwnym, pełnym zaskakujących pomysłów inscenizacyjnych i aranżacyjnych – widowiskiem z pogranicza kabaretu, teatru muzycznego czy koncertu rockowego. Spektakl ma bogatą oprawę wizualną i świetlną, tworzącą atrakcyjne teatralnie widowisko muzyczne.
II ELIMINACJA
17 grudnia 2010 roku w Scenie na Piętrze, ul. Masztalarska 8 w Poznaniu, o godz. 20:00 odbyła się druga eliminacja IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”.
W kategoriach konkursowych: kabaret i zadanie aktorskie, walczyły kabarety KAŁASZNIOF i CHYBA.
Gwiazdą wieczoru będzie kabaret HRABI w spektaklu „Pienia i jęki”
Decyzją publiczności w kategorii kabaret zwyciężył CHYBA, stosunkiem głosów 169 do 28 . W kategorii zadanie aktorskie wg publiczności, lepszy okazał się KAŁASZNIKOF stosunkiem głosów 176 do 21. Tematem improwizacji było gwarowe poznańskie zawołanie „Tej, chono tu!”. KAŁASZNIKOF przedstawił scenkę z Indianinem o imieniu Tej Chono Tu, który okazuje się być halucynacją mężczyzny, który pije piwo Tyskie zamiast piwa LECH.
Kabaret Kałasznikof - polski kabaret powstały 11 maja 2007 roku, pochodzący z Rybnika. Skład: Łukasz Zaczek, Rafał Gorzelany, Beata Kabzińska. Osiągnięcia: I Miejsce w Wieczorze Ostatniej Szansy oraz udział w Finale XXVI Przeglądu Kabaretów PAKA 2010 Kraków, I Miejsce na II Będzińskim Przeglądzie Kabaretowym 2010 Będzin, Wyróżnienie specjalne na XVI Mazurskim Lecie Kabaretowym Mulatka 2010 Ełk.
Kabaret Chyba Powstał w marcu 2008 roku we Wrocławiu z inicjatywy Piotra Gumulca, Seweryna Domagały i Macieja Glińskiego. Później do składu dołączyła Sylwia Styczeń. Kabaret zadebiutował na regionalnych eliminacjach do PAKI we Wrocławiu. Zwycięzca 26. PAKI 2010.
"PIENIA I JĘKI - Hrabiego piosenki" to program złożony z piosenek kabaretu Hrabi, których przez 7 lat istnienia grupy nazbierała się całkiem spora sterta. Hrabi będzie piać i jęczeć z towarzyszeniem zespołu muzycznego, który to składa się w jednej trzeciej z przystojnych mężczyzn, sam Hrabi w jednej czwartej z ładnej kobiety więc będzie na czym oko zawiesić. Piosenka to coś wyjątkowego i miłego również dla ucha, coś co upiększa zaśmiecone ulice, brudne szyby w pociągu relacji Warszawa-Kraków i krzywe ryje polityków. Jak się człowiek wsłucha w melodię to i szybciej ziemniaki obierze, ziemniaki zaś szybciej się ugotują. Podczas analizowania tekstu piosenki czas biegnie inaczej, nim się spostrzeżesz już zaczyna się kolejna i kolejna... W koncercie naszych piosenek można usłyszeć te, które zostały odłożone na półkę, jest więc: piosenka ciążowa, piosenka o jesieni, o podatkach, języku polskim, sklerozie czy łysym panu. Mamy też w planach koncert naszych piosenek z zaproszonymi gośćmi.
III ELIMINACJA
25 lutego 2011 roku, w Scenie na Piętrze, ul. Masztalarska 8 w Poznaniu, o godzinie 20:00, odbyła się III eliminacja IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” – był to WIECZÓR PANTOMIMY. W konkursie (kategorie kabaret i zadanie aktorskie) zmierzyły się kabarety MIMIKA i LIQUIDMIME. Gwiazdą był IRENEUSZ KROSNY „TEATR JEDNEGO MIMA”.
Jak zwykle publiczność zdecydowała, kto wygrał eliminację. Stosunkiem głosów 85 do 65 w kategorii kabaret zwyciężyła MIMIKA. Tym razem hasłem do zadania aktorskiego był „Poznań”. Oba kabarety zaprezentowały bodące się poznańskie koziołki, lecz improwizację stosunkiem głosów 143 do 7 wygrał LIQUIDMIME.
Kabaret Mimika z Lublina to dwaj zabawni mimowie - Sławek Furtak i Grzesiek Mucha. Pierwszy raz publicznie wystąpili w 2004 roku na scenie ACK "Chatka Żaka". Już kilka miesięcy później w prasie ukazał się artykuł zatytułowany: "Mimika górą nad słowem". Było to ich pierwsze zwycięstwo w "Potyczkach Kabaretowych". Od tego czasu Mimika była nagradzana na wszystkich znaczących festiwalach kabaretowych w kraju.
Najważniejsze laury to:
– Nagroda Specjalna na 23 Przeglądzie Kabaretów PaKA w Krakowie 2007
– Grand Prix – Statuetka Ślimaka na VII Siedleckiej Nocy Kabaretowej w Siedlcach 2007
– I Nagroda na X Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku 2009
– I Nagrody na V Ogólnopolskim Przeglądzie Satyryków i Łgarzy w Międzyrzecu Podlaskim 2007 i 2009; V Siedleckiej Nocy Kabaretowej w Siedlcach 2005; 34 Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Lublinie 2004; Potyczkach Kabaretowych w Lublinie 2004.
Dostali się także do półfinału programu Mam Talent! 2010.
Liquidmime tworzy małżeństwo Jim i Anka Williams. On dorastał oglądając mnóstwo kreskówek i naśladując wszystkie dziwne głosy i dźwięki płynące z ekranu. Zaczął uczyć się pantomimy gdy miał 16 lat, poczym wgłębiał się w klaunadę, improwizację i aktorstwo po to, by samemu zmienić się w kreskówkę z krwi i kości. Występował wzdłuż i wszerz USA, gdzie poznał żonę, utalentowaną aktorkę pantomimy, która uprowadziła go do Polski. Ona jest dyplomowana aktorką pantomimy, tancerką, kulturoznawcą. Przygodę ze sceną zaczęła od baletu gdy miała 11 lat. Potem odkryła pasję do pantomimy, teatru ruchu i tak już zostało. Gdyby w 2004 roku nie dostała stypendium do School For Mime Theatre w USA to nie poznałaby tam Jima, dziś nie byłoby w Polsce Liquidmime.
Ireneusz Krosny naukę pantomimy zaczął w wieku lat 14. W 1992 roku rozpoczął zawodową działalność solową pod nazwą "Teatr Jednego Mima". W sezonie 1995/6 Ireneusz Krosny brał udział w trzech najważniejszych festiwalach komicznych w Polsce i wszystkie wygrał, otrzymując trzy Grand Prix. To otworzyło mu drogę do telewizji, gdzie nagrał wiele programów telewizyjnych w tym dwa cykliczne. W 1997 prowadził warsztaty pantomimiczne w szkołach teatralnych w Krakowie i Wilnie. W 1998 roku zdobył czwarte Grand Prix na pierwszej edycji festiwalu komedii "Kataryniarze". Wystąpił w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i USA, gdzie otrzymał nagrodę "Critic's Choice" amerykańskiej gazety artystycznej Chicago Reader za najlepszy w tym czasie zdaniem krytyków spektakl w Chicago. Dziś Ireneusz Krosny jest niewątpliwie najbardziej znanym i uznanym mimem komicznym w Polsce, a jego sztuka, poprzez czystość formy i oryginalność stylu zyskuje coraz szerszą publiczność na całym świecie. Tworzy autorskie, pantomimiczne, spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność, własne oryginalne poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował oryginalną technikę poruszania się mima w grze komediowej. Jego technika jest przeźroczysta jak dykcja u aktora - czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie, daje widzowi poczucie łatwości pracy mima na scenie. Krosny nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje pobielania twarzy. Występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie. Chicago Reader uzasadniając przyznanie wyróżnienia właśnie Ireneuszowi Krosny napisał: "Świeży, śmieszny, nie można mu się oprzeć”.
IV ELIMINACJA
25 marca 2011 roku, o godz. 20:00 w Scenie na piętrze odbyła się IV eliminacjęa IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”.
W konkursowych kategoriach (kabaret i zadanie aktorskie) zmierzyły się kabarety Z KONOPIi CHWILOWO KALORYFER. Gościem wieczoru był KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ, z towarzyszeniem pianisty Mieczysława Grochowskiego.
Decyzją publiczności, w obu kategoriach konkursowych, znaczącą przewagą głosów zwyciężył kabaret Z KONOPI.
Temat zadania aktorskiego – „pyty z gzikiem”. Chwilowo Kaloryfer podzielił zadanie na dwie części. W pierwszej, widzowie wybierali miejsce oraz postacie…, czyli taki mini wieczór improwizowany. Widzowie wskazali izbę wytrzeźwień na konsumpcję pyr z gzikiem. A konsumowali Cipisek i Rumcajs. Z KONOPI – wybrali restaurację, w której są tylko pyry z gzikiem a klient chce wszystko tylko nie to.
Kabaret z Konopi założył: Krzysztof „Krycho” Kubalski. Przez 4 lata istnienia przez skład przewinęło się wiele osób, jednak skład podstawowy pozostaje bez zmian. Grupa kabaretowa zaczęła intensywną pracę od października 2004 roku. Zabrali się do pracy i napisali pierwszy godzinny program. Potem wszystko nabrało tempa. Brali udział w większości przeglądów i festiwali kabaretowych w Polsce. Owocem tych wyjazdów są laury, nagrody i różnego rodzaju wyróżnienia. Szczególne miejsce zajmują nagrody publiczności, których mają najwięcej. Obecnie skład kabaretu tworzą: Krzysztof Kubalski, Norbert Orłowicz, Przemysław Słomka (akustyk).
Nagrody:
– FINAŁ „Zostań Gwiazdą Kabaretu” 2007 w Poznaniu – I miejsce w kategorii piosenka a w ogólnej klasyfikacji
– Eliminacja festiwalu Zostań Gwiazdą Kabaretu 2009 w Poznaniu – I miejsce w kategorii „kabaret”
– Kopytko’2009 w Toruniu – I miejsce
– IV Sieradzka Kuźnia Kabaretowa – Główna Nagroda
– V Festiwal Skeczu i Małych Form Teatralnych KADR’2009 – 1 miejsce
– Łóska’2009 w Łodzi – 1 miejsce
– Łóska’2009 w Łodzi – Osobowość Sceniczna dla Krzysztofa Kubalskiego
Kabaret CHWILOWO KALORYFER pochodzi z Rybnika, a jego początki sięgają 2004 roku. Dopiero zdobywają doświadczenie na scenach kabaretowych, ale ich występy przyjmowane są przez publiczność entuzjastycznie.
Największe dotychczasowe sukcesy grupy to:
– II miejsce Siedlecka Noc Kabaretowa – Siedlce 2007 r.
– Wyróżnienie Dąbrowska Liga Kabaretowa – Dąbrowa Górnicza 2007r.
– Nagroda publiczności Siedlecka Noc Kabaretowa – Siedlce 2008 r.
– Nagroda dziennikarzy Siedlecka Noc Kabaretowa – Siedlce 2008 r.
– Grand Prix Siedlecka Noc Kabaretowa – Siedlce 2008 r.
Kabaret CHWILOWO KALORYFER jest zwycięzcą V Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” 2006/2007
Krzysztof Daukszewicz jest satyrykiem, poetą, kompozytorem, gitarzystą i piosenkarzem. Studiował w WSP w Olsztynie. Od 1976 roku współtworzył kabaret Gwuść z którym zdobywał nagrody. W 1976 roku zadebiutował w I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w autorskim programie kabaretowym „Dookoła Wojtek”, za który otrzymał II nagrodę. W roku 1978 przeniósł się do Warszawy, gdzie do 1981 występował w kabarecie „Na Pięterku” Związku Polskich Autorów i Kompozytorów. W latach 1979-84 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym zrealizował własny spektakl satyryczny „Dziury na drodze” oraz musical dla dzieci „Dzieci taty Zeusa”. W latach 1983 – 86 prowadził wraz z Januszem Gajosem kabaret „Hotel Nitz”. Od roku 1986 do 1990 współpracował z kabaretem Pod Egidą.
Realizował autorskie recitale i programy telewizyjne takie jak: „Na tronie”, „U pana Krzysia”, „Rozmowy ze zgryzem”. Od 2005 roku jest stałym gościem na antenie programu „Szkło kontaktowe” nadawanego w TVN24. Jest autorem sztuk teatralnych „Cycek”, „Bunkier”, zbioru satyrycznego „Między Worłujem a Przyszłozbożem” i wielu książek, licznych piosenek oraz felietonów .
Jest laureatem licznych nagród, takich jak; Złote Rogi Kozicy i nagrody MKiS w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1977, Złotej Szpilki na II Biesiadzie Humoru i Satyry w 1977 za program „Mity i nity, czyli nasza Monachomachia”, III nagrody na III Biesiadzie Humoru i Satyry w 1978, Srebrnych Rogów Kozicy w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1978, Grand Prix oraz nagrody dziennikarzy na przeglądzie kabaretowym OSET w Rzeszowie w roku 1986, III nagrody za farsę „Cycek” na Międzynarodowym Konkursie na sztukę teatralną w Jugosławii w 1986, nagrody MKiS na KFPP Opole 91, Złotego Mikrofonu w 1991, nagrody miesięcznika „Szpilki” za „Listy do Pana Hrabiego” w 1991 roku, Złotego Kamertonu w 1992, Prometeusza w 1997.
Od 2005 jest stałym gościem programu publicystyczno-satyrycznego Szkło kontaktowe nadawanego na antenie TVN24.
V ELIMINACJA
29 kwietnia 2011 roku o godz. 20:00 w Scenie na Piętrze odbyła się V eliminacja IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”. W kategoriach konkursowych (zadanie aktorskie i kabaret) zmierzyły się kabarety YMLAŁT i SVENSON BAND. Gościem wieczoru był kabaret PARANIENORMALNI. Decyzją publiczności zwycięzcą w kategorii kabaret (80 do 79 głosów) został kabaret SVENSON BAND; w kategorii zadanie aktoskie (79 do 69 głosów) został kabaret YMLAŁT. Temat improwizacji był tym razem złożony. Dotyczył ślubu księcia Williama i Kate Middleton. Wg tematu Kate ma korzenie polskie, jej babcia była spikerką w poznańskiem Radiu Merkury, dlatego tylko to radio spośród polskicyh mediów otrzymało akredytację na transmisję książęcego ślubu. Zwycięzki kabaret YMLAŁT pokazał ślub od kuchni – dosłownie. Spikerzy relacjonowali wesele jedząc zupę, dowcipnie komentując co dzieje się na sali balowej.
Kabaret YMLAŁT powstał w 2009 roku we Wrocławiu. Wspólnie z Kabaretem FczFartek i Kabaretem Nic Nie Szkodzi współtworzy Wrocławską Panoramę Kabaretu. Skład: Katarzyna Miszczak, Bartosz Mazur, Michał Gruz, Krzysztof Ryś, Alina Tarsa (pianino), Marcin Arnikowski (techniczny)
Nagrody (2010)
– I Miejsce oraz Wyróżnienie za najlepszą piosenkę (Smoczyca) na IV Festiwalu Kabaretów S Studenckich F.I.K.O.Ł.E.K., Poznań
– III Miejsce na Przeglądzie Kabaretowym na I Festiwalu Humoru i Satyry HumorFest, Wrocław
– III Miejsce na II Przeglądzie Kabaretów Studenckich DowciPakery, Kraków
– III Miejsce na Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Kabaretową OSPA, Ostrołęka
– Półfinalista XXVI Przeglądu Kabaretów PaKA, Kraków
Kabaret Svenson Band powstał w 2005 roku w klubie studenckim Gęba w Zielonej Górze. Skład: Olof Svenson (wokal), Stefoen Svenson (gitara, instrumenty perkusyjne), Door Svenson (akordeon, gitara)
Nagrody
2009
– I Miejsce w Konkursie Piosenki Debilnej na V Kabaretowym Międzynarodowym Festiwalu Wrocek, Wrocław
2010
– III Nagroda na XXVI Przeglądzie Kabaretów PaKA, Kraków
– III Nagroda oraz Nagroda za Najlepszą Piosenkę Wojskową na II Manewrach Kabaretowych, Nowy Dwór Mazowiecki
– Wyróżnienie w postaci odśpiewania na Gali kabaretowej słynnej szwedzkiej pieśni z bezpiecznymi talerzami na I Wrocławskim Festiwalu Krasnoludków, Wrocław
– Nagroda Organizatorów na XII Ogólnopolskiej Giełdzie Kabaretowej PrzeWAŁka, Wałbrzych
– Statuetka Icemole’a za rekwizyt (Bezpieczne talerze) na II Flying Mole Festiwal, Zielona Góra
KABARET PARANIENORMALNI - pochodzą z Jeleniej Góry, chociaż w dwóch-trzecich mieszkają w Warszawie. Powstali pod koniec roku 2004, a parę miesięcy później mieli już pierwszy program, z którym wystartowali na Pakę 2005. Od razu zaszli daleko, bo do wieczoru ostatniej szansy. Później były już same sukcesy. Mówią o sobie, że są popowi. W swoich programach używają dużo muzyki - nie tylko z podkładów, ale także wykonywanej na żywo przez Igora. Sporo inspiracji czerpią ze środowiska nastolatek, jak na przykład słynna Mariolka - jeden z najczęściej oglądanych numerów w Internecie. Wiele skeczy stworzyli także podczas obserwacji świata zwierząt - gołębie na dachu, czy numer o musze i pająku, który zakrawa na dramat psychologiczny. Rozpowszechnili kilka powiedzonek, jak "hejka", "krejzolka", "ja pikole" i "bez kitu, nie?". Ich występ, to zajmujące "odjechane" widowisko audio-wizualne, bo oprócz przyjemnych dźwięków zapewniają bardzo ciekawe, kolorowe stroje i elementy scenografii. Na scenie są bardzo żywotni i naprawdę nie pozwalają się widzom nudzić. Najpopularniejsze numery: "Mariolka", "Dyrektor", "Praca w radiu (Terefe-refe)", "Rocky"
Nagrody:
– I miejsce – razem z kabaretem Neo-Nówka – Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry 2005
– I nagroda – Trybunały kabaretowe 2005, Piotrków Trybunalski
– Nagroda za osobowość sceniczną – dla Igora Kwiatkowskiego – Trybnały Kabaretowe 2005,
Piotrków Trybunalski
– Nagroda za skecz – do konstytucji kabaretowej – Trybunały Kabaretowe 2005, Piotrków
Trybunalski
– III Miejsce i tytuł Ściaka – na Dąbrowskiej Ściemnie Kabaretowej „Debeściak” 2007 w
Dąbrowie Górniczej
VI ELIMINACJA
20 maja 2011 r. w Scenie na Piętrze, ul. Masztalarska 8 w Poznaniu, godzina 20:00, odbyła się VI eliminacja IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”. W konkursie zmierzyły się kabarety RÓBMY SWOJE i ŚCIBOR SZPAK. Gościem wieczoru był STANISŁAW TYM.
Decyzją publiczności, stosunkiem głosów 97 do 40, w obu kategoriach: kabaret i zadanie aktorskie zwyciężył ŚCIBOR SZPAK. Zadanie aktorskie polegało tym razem na stworzeniu piosenki o Poznaniu.
Kabaret RÓBMY SWOJE
Skład:
Magdalena Caputa
Magdalena Rainer
Paweł Sadowski
Mariusz Szmit
Tomasz Zatorski
Historia:
Kabaret powstawał dwa razy, za każdym razem w Krakowie. Po raz pierwszy początkiem 2003 roku, po raz drugi końcem 2007. Pierwsze powstanie było bardziej spontaniczne, mniej merytoryczne. Drugie powstanie obarczone było odrobiną wiedzy z gatunku jak się robi kabaret. I to właśnie z tej odrobiny wyrosło sporo ciekawego materiału.
Dlaczego śpiewają:
Wszyscy jak jeden mąż i jedna żona śpiewali kiedyś w scholi Duszpasterstwa Akademickiego “Na Miasteczku” w Krakowie. Tam się spotkali i tam też urodził się ich kabaret.
Starają się tworzyć kabaret, oparty na dobrym pomyśle i nie gorszej muzyce.
Kabaret Ścibor i Szpak powstał we Wrocławiu w pierwszej połowie tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego roku. Początkowo nie koncertował, szlifując swój rozwój motoryczny i psychofizyczny. Od samego początku między członkami kabaretu dochodziło do sporów, a nawet awantur, efektem czego był całkowity brak działalności scenicznej aż do 2005 roku. Od tego czasu Ścibor&Szpak występuje, choć dość rzadko, posiadając - jako rzadko występujący - status kabaretu chronionego.
STANISŁAW TYM
pseud. Andrzej Kill (ur. 17 lipca 1937 w Małkini) – polski satyryk, aktor, komediopisarz, reżyser i felietonistaAutor wielu sztuk teatralnych, skeczy (jednym ze słynniejszych jest „Ucz się Jasiu” w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego, prezentowany w kabarecie Dudek) i słuchowisk radiowych, a także scenariuszy do filmów Stanisława Barei, w których również występował i był współreżyserem. Odtwórca roli kaowca w filmie Marka Piwowskiego „Rejs”. Współautor i aktor kabaretów Owca, Dudek, Lopek i Wagabunda.W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika Wprost, dziennika Rzeczpospolita, obecnie stały felietonista Polityki.Laureat wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu „Rozmowy kontrolowane” na FPFF w Gdyni w 1992 roku, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998 roku, nagrody telewizyjnego Pegaza „za poczucie humoru i przenikliwość umysłu" w 2002 roku.W 2005 roku ukazał się zbiór jego tekstów i rysunków, zatytułowany "Mamuta tu mam" (który to jest palindromem). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
20 maja 2011 r. zakończyliśmy eliminacje do Finału IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”. W przeglądzie finałowym, który odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia 2011 r. zobaczymy zwycięzców 6 eliminacji, czyli kabarety: WEŹRZESZ (zwycięzca I eliminacji, listopad 2010), CHYBA (zwycięzca II eliminacji, grudzień 2010) , MIMIKA (zwycięzca III eliminacji, luty 2011), Z KONOPI (zwycięzca IV eliminacji, marzec 2011), SVENSON BAND (zwycięzca V eliminacji, kwiecień 2011), ŚCIBOR SZPAK (zwycięzca VI eliminacji, maj 2011).
27 sierpnia 2011 roku o godzinie 19:00 zapraszamy do Sceny na Piętrze, ul. Masztalarska w Poznaniu, na PRZEGLĄD KONKURSOWY, podczas którego wystąpią zwycięzcy eliminacji IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”, kabarety: WEŹRZESZ, CHYBA, Z KONOPI, MIMIKA, SVENSON BAND, ŚCIBOR SZPAK. Występy oceni profesjonalne JURY, w składzie:
– Wojciech Wójcik – Przewodniczący JURY ( reżyser teatralny i filmowy, min. „Tam i z powrotem”, seriale telewizyjne „Ekstradycja”, „Sfora”
– Joanna Kołaczkowska – kabaret HRABI
– Dariusz Kamys – kabaret HRABI
– Maria Wróblewska – Sekretarz JURY ( Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu)
Gośćmi wieczoru będą MAJA KOMAN, uczestniczka programu „Must be the music”
oraz kabarety PUK i CZESUAF czyli Grupa AD HOC z Krakowa kontra Grupa Improwizująca Szamotuły-Wronki-Krzyż
Maja Koman – młoda, bardzo kreatywna artystka z Poznania. Uprawia sztukę wszelkiego rodzaju, fotografuje, maluje, robi spektakle, ale przede wszystkim śpiewa i tworzy muzykę. Jej głos porównywany jest do Tory Amos, Gaby Kulki, czy Marii Peszek. Maja ma swój niepowtarzalny styl. W programie „Must Be The Music” zaskoczyła wszystkich bardzo ciekawą interpretacją utworu „Stary niedźwiedź” grając na ukulele.
Grupa „AD HOC” powstała w 2008 roku. W skład zespołu weszli członkowie Grupy Rafała Kmity, kabaretów PUK, Który, Ucho, Chwilowo Kaloryfer oraz kabaretu Róbmy Swoje i zapoczątkowali serię Wieczorów Komedii Improwizowanej. Grupa przedstawia ponad godzinny program zbudowany w oparciu o sugestie widowni. Inspiracją dla występów jest amerykańskie show „Whose line is it anyway”. Właśnie z tego programu zaczerpnięta została koncepcja improwizowanych gier i scenek, które kabareciarze przedstawią na scenie. Publiczność ma wpływ na każdy z tworzonych na żywo skeczy –może wybrać miejsce akcji, postacie, które mają w nim wziąć udział czy też nawet wtrącić niektóre kwestie.
W skład grupy wchodzą:
– Aneta Starzec (Kabaret Który)
– Agata Słowicka (Kabaret PUK)
– Alan Pakosz (Kabaret PUK)
– Tomasz Biskup (Kabaret PUK)
– Michał Próchniewicz (Kabaret PUK)
– Marcin Wojciech (Kabaret Chwilowo Kaloryfer)
– Paweł Sadowski (Kabaret Róbmy Swoje)
– Janek Malinowski (Kabaret Ucho)
– Michał Ociepa (Kabaret Ucho)
Na pianinie:
– Tomasz Zatorski (Kabaret Róbmy Swoje)
– Karol Bulski (Kabaret PUK)
Kabaret Czesuaf pochodzi z Poznania. Tworzy go trzech mężczyzn łączących młodzieńczą, wręcz ułańską fantazję z niemałym doświadczeniem scenicznym zdobywanym od kilku lat podczas występów w całej Polsce. Czesuaf umiejętnie łączy humor społeczno-obyczajowy ze sporą dawką absurdu. Ta mieszanka jest znakomicie przyjmowana przez widownię zarówno w małych, kameralnych salach, jak i podczas imprez firmowych oraz widowisk plenerowych. Potwierdzeniem wysokiego poziomu reprezentowanego przez Kabaret Czesuaf są liczne nagrody zdobywane na najważniejszych polskich przeglądach kabaretowych, m.in. II Nagrody na przeglądach PAKA 2007 i 2009.
Nagrody:
Nagroda Główna: Złote Koziołki oraz 8.000 zł ufundowane przez Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego i Markę LECH PILS.
Nagroda Publiczności: Dzieło sztuki ufundowane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka
Nagroda Pocieszenia JURY ufundowana przez Wice Wojewodę Województwa Wielkopolskiego Przemysława Pacię
FINAŁ IX FESTIWALU „ZOSTAŃ GWIAZDĄ KABARETU” zakończył IX Festiwal. Nagrodę Główną JURY oraz Nagrodę Publiczności otrzymał kabaret WEŹRZESZ. Nagrodę pocieszenia JURY otrzymał ŚCIBOR SZPAK
Materiały dodatkowe
Zdjęcia z I eliminacji IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” 12 listopada 2010 r.
W konkursie kabarety WEŹRZESZ i CZWARTA FALA. Gwiazda wieczoru JANUSZ RADEK w spektaklu „Królowa Nocy”.
Zdjęcia II eliminacji IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” 17 grudnia 2010 r. Scenia na Piętrze.
W konkursie kabarety CHYBA i KAŁASZNIKOF. Gość wieczoru kabaret HRABI w programie „Pienia i jęki”
Zdjęcia z III eliminacji IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” 25 lutego 2011
W konkursie MIMIKA i LIQUIDMIME. Gość wieczoru IRENEUSZ KROSNY
Zdjęcia z IV eliminacji IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” 25 marca 2011.
W konkursie kabarety Z KONOPI i CHWILOWO KALORYFER. Gość specjalny wieczoru KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ
zdjęcia z V eliminacji 29 kwietnia 2011 r.
W konkursie kabarety YMLAŁT i SVENSON BAND. Gość wieczoru kabaret PARANIENORMALNI.
Zdjęcia z VI eliminacji IX Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” 20 maja 2011 r.
W konkursie kabarety RÓBMY SWOJE i ŚCIBOR SZPAK. Gość specjalny wieczoru STANISŁAW TYM.
Zdjęcia z Koncertu Laureatów 28 sierpnia 2011 r. Studio TVP Poznań. Wręczenie nagród: Nagroda Pocieszenia Jury dla ŚCIBORA SZPAKA – wręcza Wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia; Nagroda Główna Publicznośc dla kabaretu WEŹRZESZ – wręcza Przedstawiciel Marki LECH PILS Radosław Czapczyk; Nagroda Główna Jury dla kabaretu WEŹRZESZ – wręcza Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Sławomir Hinc; występ kabaretu HRABI. Tort Zostań Gwiazdą Kabaretu. Autorem zdjęć jest Mikołaj Dobski.
Scena na Piętrze 27.08.2011 r. Przegląd Konkursowy – kabarety WEŹRZESZ, Z KONOPI, MIMIKA, SVENSON BAND, ŚCIBOR SZPAK.
Pojedynek Grupy AD HOC z Krakowa i Grupy Improwizującej Szamotuły-Wronki-Krzyż
Studio TVP Poznań 28.08.2011 r.
Próba kabaretu HRABI – Publiczność.
Występ kabaretu HRABI